Vai esat kādreiz sev uzdevuši jautājumu, kāpēc gandrīz visām pazīstamajām planētām ir apaļa forma, nevis, piemēram, cilindra vai kuba forma?

Interesanti ir tas, ka planētas šķiet pilnīgi apaļas vizuāli, bet patiesībā tā tas nemaz nav.

Vispirms: būtībā divi galvenie faktori veicina planētu apaļo formu: gravitācija un sfēras īpašības.

GRAVITĀCIJA

Gravitācija ir pamatspēks, kas iedarbojas starp diviem objektiem ar masu. Jo lielāka ir objekta masa, jo spēcīgāka ir tā gravitācija. Gravitācijai ir būtiska loma planētas veidošanās laikā.

Planētu veidošanās sākas ar putekļu daļiņu saplūšanu kopās. Šie gabaliņi pakāpeniski kļūst lielāki, attīstoties par oļiem, pēc tam par lielākiem iežiem. Gāzes klātbūtne protoplanetārajā diskā palīdz cietām materiāla daļiņām salipt kopā, kā rezultātā veidojas vēl lielākas struktūras. Lai gan dažas no tām var sadalīties, citas saglabājas un kalpo par planētu pamatelementiem, ko sauc par planētu aizmetņiem.

Laika gaitā šie planētu aizmetņi kļūst arvien lielāki un piesaista arvien vairāk matērijas, līdz tie kļūst par vienotu, masīvu objektu. Planētai turpinot augt, tās gravitācija kļūst spēcīgāka un pievelk vēl vairāk matērijas savam centram. Tas turpinās līdz brīdim, kad planēta ir kļuvusi pietiekami liela, lai pati atbrīvotu savu ceļu ap saimniekzvaigzni.

Kad planēta veidojas, tās matērija ir šķidrā stāvoklī (ne vienmēr šķidrā – “šķidrs” šeit nozīmē, ka tā var plūst). Tas ļauj matērijai viegli pārvietoties un sakārtoties tādā formā, kādā to pievelk gravitācija, t. i., sfērā.

Gravitācijas spēks uz planētas darbojas vienādi visos virzienos, pievelkot materiālu tās centra virzienā un palielinot tās kodola blīvumu. Šīs gravitācijas pievilkšanas rezultātā planēta iegūst sfērisku formu.

Sfēra ir vissimetriskākā forma, kas var veidoties, uzkrājoties matērijai. Kā jau minēts, gravitācijas spēks vienmērīgi darbojas visos virzienos, padarot lodi par ideālu formu, kas spēj pretoties deformācijai.

Materiāls sagatavots pēc: universal – sci.com

Publicēts: 19.05.2024.