Saules sistēmas planētas

* Merkurs septembrī nav novērojams.

* Venēra spoži spīd austrumos pirms Saules ausmas. Būs grūti nepamanīt žilbinošo kaimiņieni, bet, ja nu tomēr neesat droši, kura ir Venēra, var sagaidīt 14.septembra rītu, kad tai pievienosies Mēness. Abi atradīsies necilajā Vēža zvaigznājā.

Marss ir vērojams praktiski visu nakti. Sarkanīgā “zvaigzne” atrodama Zivju zvaigznājā, kur naktī no 5. uz 6.septembri tai pievienosies dilstošs Mēness.

Jupiters atrodas zemu pie dienvidu horizonta Strēlnieka zvaigznājā. Septembris ir praktiski pēdējais mēnesis 2020.gadā, kad ir vērts pievērsties abām lielajām planētām, jo tās slīd arvien tuvāk horizontam. Ir vērts kalendārā atzīmēt 24.septembri un 25.septembri, kad tuvu lielajām planētām atradīsies Mēness sirpis.

* Saturns meklējams nedaudz uz austrumiem no Jupitera, arī Strēlnieka zvaigznājā. Par tikšanos ar Mēnesi skatīties Jupiteru!

Urāns iesoļojis Auna zvaigznājā un ir vērojams praktiski visu nakti. Tā aplūkošanai būs nepieciešams binoklis vai teleskops.

Neptūns joprojām atrodas Ūdensvīra zvaigznājā un ir vērojams visu nakti. Lai to aplūkotu, būs nepieciešams teleskops.

Komētas

Šobrīd nav zināma neviena komēta, kura būtu aplūkojama ar neapbruņotu aci vai ar binokli.

Meteoru plūsmas

31. augusts/1. septembris – Aurigīdu plūsma. Šogad gandrīz pilnais Mēness traucēs novērot šo plūsmu. 1935. gadā debesis šķērsoja 30-34 ļoti ātri un spoži meteori stundas laikā. Turpmākajos gados šo plūsmu vairs nav izdevies novērot. Ja nu jums neguļas naktī no 31. augusta uz 1. septembri, izmantojiet laiku lietderīgi un izejiet ārā pēc pusnakts. Varbūt jums izdosies novērot kādu aurigīdu.

5./6. septembris – Linksīdu plūsma – lieliska izdevība iemācīties atrast Lūša zvaigznāju, kas atrodas starp Lielā lāča un Vedēja zvaigznājiem. Meteoru plūsma 1037. un 1063. gadā Korejas debesu vērotāju pierakstos aprakstīta kā “zvaigžņu lietus”. Mūsdienās gan no bijušās godības nekas nav palicis pāri. Tā kā Mēness joprojām būs ļoti spožs un spīdēs visu nakti ir maz cerības pamanīt kādu meteoru, kura izejas punkts meklējams Lūša zvaigznājā.

7./8. septembris – Epsilona Perseīdu plūsmas maksimums, kura laikā var vērot ne vairāk kā 10 meteorus stundas laikā. Radiants atrodas salīdzinoši tuvu augusta Perseīdu izejas punktam. Ieteicams novērojumus sākt aptuveni 22:00 vakarā, kad radiants atrodas zemu ziemeļaustrumos, lai gan šogad novērojumus apgrūtinās salīdzinoši spožā Mēness gaisma.

13./14. septembris – septembra Taurīdu plūsma – vāja plūsma. 2002. gadā tika novēroti 13 šīs plūsmas meteori. Šogad “krītošās zvaigznes” varat sākt vērot pēc pusnakts. Radiants atrodas Vērša zvaigznājā, kuru viegli var atrast pēc vaļējās kopas Sietiņa jeb Plejādēm. Mēness būs sadilis līdz šauram sirpītim un novērojumiem netraucēs.

21./22. septembris – Kappa Akvarīdu plūsma – arī vāja plūsma, kuru var sākt vērot jau pēc 23:00 un turpināt līdz pirmajiem Saules stariem.

23./24. septembris – Alfa Aurigīdu plūsma – mazskaitlīgu, bet skaistu meteoru plūsma. Tie ir ļoti ātri meteori, aiz kuriem bieži vien tiek novērota iespaidīga “pēda”. Radiants, kurš atrodas Vedēja zvaigznājā, uzaust pēc Saules rieta. Vislabākais novērojumu laiks ir pēc pusnakts līdz ausmai. Šogad Mēness netraucēs novērojumiem.

Mēness

2. septembris – pilnmēness
10. septembris – pēdējais ceturksnis
17. septembris – jauns Mēness
24. septembris – pirmais ceturksnis