Saules sistēmas planētas

* Merkurs novembra otrajā pusē būs vērojams vakaros īsu brīdi pēc Saules rieta. 

Venera joprojām sastopama no rītiem, brīdi pirms Saules ausmas. Vērā ņemams ir 13.novembris, kad ir jāmeklē tīrs austrumu-dienvidaustrumu horizonts, lai noķertu Jupitera un Veneras satuvošanos. Ne mazāk interesanta kombinācija gaidāma 17.novembra rītā, kad Venērai un Jupiteram pievienosies Mēness.

Marss redzams no rītiem nedaudz augstāk kā Venera. Sarkanā planēta ceļo cauri Jaunavas zvaigznājam. Novembra beigās tā atradīsies netālu no Jaunavas zvaigznāja spožākās zvaigznes Spikas. 15.novembra rītā netālu no Marsa atradīsies dilstošs Mēness.

Jupiters aust no rītiem īsu brīdi pirms saullēkta, ar katru rītu ceļoties arvien augstāk un augstāk. Interesantos datumus skatīt pie Veneras.

Urāns un Neptūns ir vērojami uzreiz pēc Saules rieta, bet ieteicams pagaidīt pāris stundiņas un tikai tad ķerties pie šo Saules sistēmas tālāko planētu apskates. Neptūns meklējams Ūdensvīra, bet Urāns Zivju zvaigznājā. 

 

Meteoru plūsmas

5.-12. novembris – Taurīdu plūsma. Ziemeļu maksimuma (12. novembris) radiants atrodas netālu no Sietiņa jeb Plejādēm, bet dienvidu (5. novembris) – nedaudz zemāk. Tiek uzskatīts, ka šī plūsma ir Enkes komētas atstātie putekļi. Lai arī netiek prognozēti vairāk kā 10 meteori stundas laikā, dažreiz šīs plūsmas ietvaros izdodas novērot ļoti krāšņas ugunsbumbas. Plūsmai ir divi maksimumi – pirmais naktī no 5. uz 6. novembri, bet otrais aptuveni nedēļu vēlāk – no 12. uz 13. novembri. 

9./10. novembris – Cefeīdu plūsma – plūsma, kuras radiants atrodas nenorietošajā, karaliskajā Cefeja zvaigznājā. Salīdzinoši jauna plūsma, kuru atklāja tikai 1969. gadā. Prognozēti ne vairāk kā 15 meteori stundas laikā. 

12./13. novembris – Pegazīdu plūsmas meteori ir Banpleina komētas atliekas, kas pēdējo reizi redzēta 1819. gadā. Radiants atrodas Pegaza zvaigznājā. Labā gadā var novērot kādu duci “krītošo zvaigžņu”. 

14./15. novembris – Andromedīdu plūsma – vāja plūsma, kuru šogad novērot Mēness netraucēs. Šīs “krītošās zvaigznes” ir Biela komētas atliekas, kas 1845. gadā sadalījās divās daļās. Pateicoties šim notikumam, 1885. gadā Andromedīdas bija īpaši krāšņas – aptuveni 13 000 meteoru stundas laikā. Lai arī mūsdienās no šī krāšņuma nekas nav saglabājies, daži no eksemplāriem ir tik lieli, ka nonāk līdz zemei un kļūst par meteorītiem (īstiem). Radiants atrodas netālu no Andromedas galaktikas.

17./18. novembris – Leonīdu plūsmas maksimums. Šī plūsma ir Tatla komētas (55P) atstātās atlūzas. Šogad Mēness nemaz netraucēs novērot šīs plūsmas meteorus. Plūsmas intensitātes prognozes nav pārāk iepriecinošans – nieka 10 līdz 20 meteori stundas laikā. Tomēr šī plūsma ir lielisks ievads Latvijas jubilejas svinībām. 

Mēness

4. novembris – pilnmēness
10. novembris – pēdējais ceturksnis
18. novembris – jauns Mēness
26. novembris – pirmais ceturksnis