Saules sistēmas planētas

* Merkurs janvārī redzams zemu pie dienvidaustrumu horizonta īsu brīdi pirms Saules ausmas. 13. janvāra rītā Merkurs pietuvosies Saturnam. 

Marss ir novērojams no rītiem. 

Jupiters – skatīt Marsu, izņemot zvaigznāja maiņu. Jupiters meklējams Svaru zvaigznājā.

Urāns un Neptūns pēc saulrieta vērojami attiecīgi Zivju un Ūdensvīra zvaigznājos. Abas planētas nav novērojamas ar neapbruņotu aci. Ja Urāna gadījumā var iztikt ar labu binokli, tad Neptūnam vajadzēs teleskopu.

 

Meteoru plūsmas

3./4. janvāris – Kvadrantīdu plūsmas maksimums. Mēness šogad ļoti apgrūtinās novērojumus. Tiek solīts daži desmiti meteoru stundas laikā, bet spožā Mēness gaisma lielāko daļu no tiem “apēdīs”, atstājot tikai spožākos ekspemplārus. Radiants atrodas Vērša dzinēja zvaigznājā.  Kvadrantīdām raksturīga zila nokrāsa.

Šī plūsma ir interesanta arī ar to, ka glabā jau neeksistējoša zvaigznāja vārdu. Franču astronoms Žeroms Lalande izveidoja Quadrans Muralis 1795.gadā. Savukārt Starptautiskā Astronomijas savienība 1922.gadā akceptēja mūsdienās pazīstamos 88 zvaigznājus, starp kuriem Quadrans Muralis vairs nebija.

Kvadrantīdu izcelsme līdz galam nav skaidra. Daļa astronomu uzskata, ka plūsmas avots ir asteroīds 2003 EH1. Iespējams, ka šis objekts ir pirms aptuveni 500 gadiem novērotā komēta C/1490 Y1.

15./16. janvāris – Delta Kancrīdu plūsmas maksimums, kuras radiants atrodas Vēža zvaigznājā. Ieteicamākais novērojumu laiks – pirms pusnakts. Tā ir ārkārtīgi mazskaitlīga plūsma (ne vairāk par 5 meteoriem stundas laikā).

18./19 janvāris – Berenikes Matu plūsmas maksimums. Radiants uzaust pirms pusnakts un rītausmas stundās tas atrodas tieši virs galvas Berenikes Matu zvaigznājā. 

Mēness

2. janvāris – pilnmēness
9. janvāris – pēdējais ceturksnis
17. janvāris – 
jauns Mēness
25. janvāris – pirmais ceturksnis
31.janvāris – pilnmēness

Svarīgie datumi

3. janvāris – Zeme atrodas perihēlijā (147 097 233 km)
31.janvāris – pilns Mēness aptumsums, no kura Latvijā varēs novērot tikai daļējā aptumsuma beigu daļu un pusēnas fāzi. Lai paspētu paskatīties uz nedaudz satumsušu Mēness maliņu, nepieciešams brīvs horizonts austrumu virzienā vai arī jāpakāpjas maksimāli augstu (Pēterbaznīcas tornis, piemēram). Jau 17:11 sāksies pusēnas fāze, kura jau vairs nav vizuāli baudāma. 18:08 aptumsums būs noslēdzies.