Saules sistēmas planētas

* Venera meklējama pēc Saules rieta – rietumos. 17.aprīļa vakarā vakarā zem Veneras būs redzams 3,5% apgaismots Mēness. 24.aprīļa vakarā vari mēģināt vienā kadrā iekļaut Veneru un Sietiņu (Plejādes).

* Marss aust pēc plkst. 3. Meklē dienvidaustrumu virzienā Strēlnieka zvaigznājā, kur atrodas arī Saturns. 8.aprīļa rītā netālu no Saturna un Marsa atradīsies arī Mēness.

Jupiters aust ap pusnakti un atrodas Svaru zvaigznājā.

* Saturns aust nedaudz agrāk kā Marss. Atrodas  visai zemu pie dienvidaustrumu horizonta.

 

Meteoru plūsmas

3./4. aprīlis – Kapa Serpentīdas ir ļoti īsu laiku vērojama plūsma. Radiants atrodas gandrīz zenītā aptuveni 2:00 naktī. Prognozēti daži meteori stundas laikā. Novērojumiem traucēs spožā Mēness gaisma.

6./7. aprīlis – Delta Drakonīdas. Šī ir salīdzinoši vāja plūsma, kuras radiants meklējams Pūķa zvaigznājā. Plūsmu atklāja 1971. gadā. 

13./14. aprīlis – ja paveiksies ar daudz un dažādiem nosacījumiem, var gadīties, ka šī nakts izvēršas par neaizmirstamu piedzīvojumu.  Šis fenomens novērojams aprīļa pēdējo divu pilno nedēļu laikā. Lielākoties visi šajā laikā novērotie meteori ir ļoti spoži un atstāj aiz sevis izcili garas astes. Daži mēdz pat sasniegt zemi… Novērojumus ieteicams sākt pēc pusnakts. 

21./22. aprīlis – Lirīdas – samērā neprognozējama plūsma, kas nereti izvēršas par gada labāko “zvaigžņu lietu”, lai arī ar katru gadu tā kļūst vājāka. Radiants meklējams netālu no spožas zvaigznes Vegas Liras zvaigznājā. Lirīdas ir Tatčera komētas atstātās atlūzas. 

22./23. aprīlis – Grigga-Skjellerupa plūsma, kas ir vienīgā, kas nosaukta komētas vārdā.  Reizēm tā ir labāka ziemeļu puslodē, reizēm dienvidu. Meteori “lido” no dienvidu horizonta puses. 

Mēness

8. aprīlis – pēdējais ceturksnis
16. aprīlis – jauns Mēness
23. aprīlis – pirmais ceturksnis
30. aprīlis – pilnmēness

 

Iesakam apskatīt

Planētas – Veneru pēc Saules rieta, Jupiteru ap pusnakti, bet Marsu un Saturnu no rītiem.

* Pavasara zvaigznājus – Lauvu un Jaunavu.

*Ventspils Jaunrades nama observatorija piedāvā aprīlī Saules vērojumus katru dienu ik pēc stundas! 

Seansu laiki