Saules aptumsumā Saule ir aizsegta, jo Mēness atrodas starp Zemi un Sauli. Lai gan Mēness ir daudz mazāks par Sauli, jo tas atrodas noteiktā attālumā no Zemes, Mēness var pilnībā bloķēt Saules gaismu no Zemes perspektīvas.

Pilnīga Saules aptumsuma laikā Mēness ir starp Zemi un Sauli. Tas pilnībā bloķē Saules gaismu. Tomēr Mēness ir aptuveni 400 reižu mazāks par Sauli. Kā tas var bloķēt visu tās gaismu?

Tas saistīts ar attālumu starp Zemi un Sauli un Zemi un Mēnesi.

Kad objekti atrodas mums tuvāk, tie šķiet lielāki nekā objekti, kas atrodas tālu. Piemēram, lielākā daļa zvaigžņu naksnīgajās debesīs izskatās kā mazi balti gaismas punktiņi. Patiesībā daudzas no šīm zvaigznēm ir lielākas par mūsu Sauli – tās vienkārši atrodas daudz tālāk no Zemes!

Kad pilnīga Saules aptumsuma laikā Mēness nonāk starp Zemi un Sauli, šķiet, ka Mēness pilnībā aizsedz Saules gaismu.

Mēness orbīta mainās. Faktiski Mēness orbīta katru gadu kļūst par aptuveni 3,8 cm lielāka. Mēness orbītai virzoties arvien tālāk no Zemes, Mēness mūsu debesīs šķitīs arvien mazāks un mazāks.

Reizēm tas notiek jau tagad. Mēness orbīta nav pilnīgi apaļa. Tas nozīmē, ka dažreiz Mēness atrodas nedaudz tālāk no Zemes, citreiz tuvāk. Dažreiz Mēness atrodas pietiekami tālu, lai neradītu pilnīgu Saules aptumsumu. Dažreiz Mēness aizsedz lielāko daļu Saules, bet ap Mēnesi paliek redzams plāns Saules gredzens.

Tomēr, tiklīdz Mēness augošā orbīta aizvedīs to aptuveni 23 500 km tālāk no Zemes, tas vienmēr būs pārāk tālu, lai pilnībā nosegtu Sauli. Tas gan nenotiks ilgu laiku. Ja Mēness orbīta katru gadu pieaugs tikai par 3,8 cm, būs nepieciešami vairāk nekā 600 miljoni gadu, lai pilnībā izzustu pilni Saules aptumsumi!

https://spaceplace.nasa.gov/

Publicēts: 25.10.2022.