Jau 5 gadi ir pagājuši, kopš Zemes orbītā tiks palaists Igaunijas pirmais satelīts «ESTCube-1». Palaišana notika no Eiropas kosmodroma Franču Gviānā ar Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) jaunāko nesējraķeti «Vega».

Igaunijas studentu satelītu programmu 2008.gadā izveidojuši Tartu Universitātes studenti un pasniedzēji, lai popularizētu eksaktās un inženierzinātnes, sniegtu praktisku pieredzi satelītu izstrādē un mudinātu studentus dibināt ar inženierzinātnēm saistītus uzņēmumus. Satelīta galvenais uzdevums ir veikt pirmo elektriskās saules buras komponenšu testu. 

Igaunijas studentu satelītu programmā iesaistījušies vairāk nekā simts studentu no Tartu Universitātes, Tallinas Tehniskās universitātes, Igaunijas Aviācijas akadēmijas un Igaunijas Dabaszinātņu universitātes. Projektu vada pētnieki no Tartu Observatorijas un pasniedzēji no Tartu Universitātes.

Satelīta izstrādē piedalās arī Tartu Universitātes studenti no Latvijas, Lietuvas, Vācijas un Ukrainas, kā arī praktikanti no Ventspils Augstskolas un Latvijas Universitātes.

Igaunijas ESTCube-1 bija sava veida kosmiskā sacensība ar kaimiņvalsts Latvijas Venta-1 par to, kura valsts pirmā palaidīs savu pavadoni. Latvijas projekts tika sākts agrāk, bet Venta-1 palaišana aizkavējās, līdz Igaunija pirmā palaida ESTCube-1.

ESTCube-1 primārā misija bija izpildīt pasaulē pirmo Saules vēja elektriskās saules buras eksperimentu kosmosā, pārbaudot 10 m gara pavediena iztīšanu, lādēšanu un mijiedarbību ar Zemes atmosfērā esošo jonosfēras plazmu. Šai tehnoloģijai ir potenciālas iespējas uzlabot pārvietošanos Saules sistēmā, padarot kosmiskos aparātus vieglākus un lētākus, kā arī salīdzinoši ātrus, salīdzinot ar pašreiz lietotajām tehnoloģijām.